Automatyka przemysłowa – atrybut nowoczesnej produkcji

automatyka przemysłowa

Automatyzacja produkcji to nowoczesne rozwiązanie, przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstw oraz zwiększenia ich zysków. Jest pożytecznym procesem istotnie wpływającym na optymalizację zużycia materiałów, energii oraz czas potrzebny na  produkcję wyrobów najlepszej jakości. Wykorzystanie maszyn przyczynia się do usprawnienia i przyspieszenia pracy załogi oraz szybkiego zwrotu kosztów inwestycji. Dzięki nim możliwe jest dokładniejsze wytworzenie konkretnego produktu lub jego części.

 

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa jest działem automatyki oraz inżynierii elektrycznej, który zajmuje się automatyzacją procesów wytwarzania i procesów technologicznych. Aktualnie  ta dziedzina najszybciej rozwija się najszybciej.

Do elementów systemów automatyki przemysłowej należą:

  • urządzenia i maszyny realizujące produkcję, w tym: urządzenia do montażu i linie montażowe, urządzenia do transportu bliskiego, systemy paletyzujące, linie pakujące, prasy, roboty;
  • urządzenia kontrolno-pomiarowe zainstalowane na tych maszynach i urządzeniach (aparatura pomiarowa, czujniki, przetworniki, mierniki, wskaźniki, rejestratory), systemy wizyjne;
  • urządzenia wykonawcze: zawory, silniki, napędy, przepustnice, pompy dozujące i procesowe;
  • urządzenia sterujące: sterowniki PLC, komputery przemysłowe, panele operatorskie;
  • oprogramowanie do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych: oprogramowanie sterowników, HMI/SCADA, DCS;
  • systemy łączności: sieci przemysłowe, radiowo-modemowe, GPRS i jego następcy.

Do systemów automatyki należą urządzenia do montażowe, transportowe, magazynujące produkty oraz linie montażowe. Automatykę stosuje się w różnych branżach np. motoryzacja, produkcja kosmetyków, branża spożywcza, lotnictwo, produkcja medykamentów i przyrządów medycznych, przemysł blaszany.  Maszyny są niezbędne w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Wobec tego następuje zmniejszenie kosztów, zatem produkcja staje się tańsza  i wydajniejsza.

Zastosowanie nowoczesnych maszyn CNC w automatyce przemysłowej

Wśród procesów produkcyjnych i maszyn, jakie się w nich wykorzystuje, najważniejsze są usługi z zakresu cięcia i gięcia metali, wraz z obsługą logistyczną procesu. Jest to szczególnie ważne w przemyśle blaszanym i motoryzacyjnym. 

  • Głównymi narzędziami służącymi do obróbki blach są prasy krawędziowe oraz wycinarki laserowe.
  • Należą one do kategorii maszyn CNC czyli (Computerized Numerical Control) co oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.
  • Są powszechniejszym typem urządzeń stosowanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Steruje nimi system, który wykorzystuje mikrokomputer zarządzający całym mechanizmem.

Cięcie blach laserem – na czym polega?

Jednym z najważniejszych procesów obróbki blach w procesie metalurgicznym jest właśnie  cięcie blach laserem z użyciem technologii cnc. W ten sposób uzyskuje się ich odpowiedni kształt materiału, jakim jest metal. Jest to bardzo precyzyjny sposób wykonania bardzo popularny w przemyśle. Wykorzystuje się z nim wiązkę energii, która tnie blachę. Aby uzyskać efekt, najpierw topi, odparowuje i spala materiał podlegający obróbce. 

Istnieją trzy sposoby cięcia blach:

  • Cięcie reaktywne, w którym w  zależności od materiału stosowane są strumienie tlenu i mieszaniny chemiczne zawierające argon lub tlen. Następnie pojawia się ciepło, dzięki czemu cięcie laserem jest bardziej efektywne od innych rodzajów obróbki.
  • Cięcie z wykorzystaniem pęknięć to obróbka, która opiera się na wykonaniu przerw w materiale. Wytwarzanie wiązki laserowej powoduje, że dany fragment powierzchni metalu osiąga bardzo wysoką temperaturę. Metoda ta  stosowana jest głównie w materiałach powyżej grubości 1 mm.
  • Cięcie w  stanie ciekłym to metoda wykorzystywana głównie w takich detalach jak: aluminium, magnez, kobalt czy tytan. Ma zastosowanie przy metalach wysokich stopów. Powierzchnia po wykonaniu zostaje w ten sposób dokładnie oczyszczona.

 Wycinarka laserowa do cięcia blach

Cięcie blach jest najbardziej niezbędnym działem w procesie produkcyjnym. Oczekiwania wiążące się z tym rodzajem produkcji najlepiej spełniają laserowe maszyny do cięcia nazywane też wycinarkami laserowymi. 

A oto najpopularniejsze modele tych urządzeń:

  • Laser ze źródłem 10 kW eVision 1530F10.0 dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów, w skład których wchodzą: źródło lasera fiber, głowicę tnącą eVa, dynamiczne silniki liniowe we wszystkich osiach oraz nowoczesny korpus.

W związku z tym wycinarka najważniejsze cechy tego urządzenia stanowią o jej wysokiej wydajności i niskich kosztach eksploatacji. Można dzięki temu otrzymać wysoką powtarzalność produkcji w seriach zarówno o małej jak i dużej wielkości.

Najważniejsze parametry urządzenia:

– 10 kW moc lasera

– 3 g maksymalne przyspieszenie

– 180 m/min maksymalna prędkość pozycjonowania

– 0,1 mm dokładność cięcia

– 150 m/min maksymalna prędkość cięcia

– 0,03 mm powtarzalność

  • Sengfeng SF3015H  jest wycinarką laserową, której zastosowano iterbowe włókna laserowe.  Daje to możliwość długiego czasu pracy przy minimalnym poziomie obsługi. Ich niskie zużycie energii oraz wysoka sprawność pozwala na wysoką sprawność tworzonych produktów.

Parametry wycinarki:

  • 2 kW moc lasera
  • 3000 x 1 500 mm format pracy
  • 200 mm długość drogi Z
  • ±0,03 mm dokładność lokalizacji osi X, Y
  • ±0,02 mm/m powtarzalność
  • 130 m/min max prędkość przejazdowa w osiach X, Y
  • 12 s czas wymiany stołu
  • Zymt DA66T – prasa 220 ton jest nowoczesną prasą krawędziową. Umożliwia uniwersalną i ekonomiczną obróbkę blachy, ponieważ opierają się na technologii CNC. 
  • Dzięki komputerowemu sterowaniu numerycznemu jest urządzeniem o wysokiej precyzyjności, powtarzalności i prędkości, co pozwala na  realizację nawet najbardziej złożonych projektów.
  • Koszty produkcji z udziałem tego sprzętu są niewielkie, z racji energooszczędności i ograniczonej ilości odrzutów. 
  • GP1000-ZZ maszyna do gratowania służy do gratowania i zaokrąglania krawędzi detali po wykonaniu cięcia laserem lub odbijania zgorzeliny po cięciu przy pomocy plazmy.
  • Składa się z dwóch agregatów, które zwiększają zakres możliwego sterowania i dopasowania parametrów procesu do aktualnych potrzeb.
  • Krawędzie ciętych blach są poddawane ostatecznej obróbce. Uzyskany dzięki temu produkt końcowy ma najwyższy stopień estetyki i bezpieczeństwa użytkowania.

Korzyści wynikające z laserowego cięcia blach.

Najlepszym wyborem tego rodzaju usług jest oferta MTA Automatyka. Nasza firma jest liderem doświadczonym w wycinaniu blach. Dzięki naszym specjalistom proces produkcyjny staje się bardzo opłacalny. Budujemy swoją markę na podstawie najnowszych technologii. Obecnie powszechne staje się laserowe cięcie blach ze względu na następujące zalety tego procesu.

Zalety cięcia laserowego:

  • Szybkość procesu, który trwa tylko kilka sekund. Wyprodukowane tym sposobem elementy w większości przypadków bez wątpienia nadają się do użytku i instalacji.
  • Oszczędność materiałów: Wyjątkowo duże wykorzystanie materiału i precyzja, z jaką działa laser. Pozwala to zaoszczędzić i wytworzyć niewielką ilość odpadów. Dzieje się tak ze względu na to, że laser potrafi niemal całkowicie zużytkować blachę poddaną obróbce.
  • Precyzja w wykonaniu: Obróbka wykonana przy cięciu laserem  jest idealna. Nie są potrzebne dodatkowe czynności. Na blachach nie ma nierówności, a ich powierzchnia jest płaska, gładka i jednolita.
  • Innowacyjność: Laserowe cięcie blach wykonuje się za pomocą najnowocześniejszych technologii. A co za tym idzie, możemy ciągle udoskonalać tę metodę i skoordynować odpowiednio do potrzeb aktualizującego się rynku oraz przemysłu.
  • Wszechstronność i funkcjonalność: Można ciąć laserem różnorodne materiały, da się obrobić wiele gatunków stali, aluminium, miedzi, szkła, drewna czy tworzyw sztucznych. Taka wielowymiarowość powoduje, że z cięciem laserowym mamy do czynienia z wielu przedsiębiorstwach, branżach i sektorach.
  • Trwałość urządzeń laserowych: ich części nie muszą być zbyt często wymieniane. Dzięki temu urządzenie jest tak samo wydajne przez znaczną ilość czasu.

Prasa krawędziowa do gięcia blach

Drugim, popularnym sposobem obróbki blach są nowoczesne technologie gięcia. Do ich wykonania potrzebujemy maszyny nazywanej prasą krawędziową. 

Jak działa i do czego jest przeznaczona prasa krawędziowa?

  • Służy do gięcia przez kontrolę skoku suwaka oraz tylnego miernika.
  • Używa technologii CNC: obsługujący wprowadza jedynie ilość płatów wymagających gięcia oraz katy gięcia wymagane przy każdej operacji, a prasa wykonuje je automatycznie zgodnie z zaprogramowanymi instrukcjami.
  • komponenty mechaniczne i hydrauliczne nadają płatowi blachy wymagany kształt za pomocą metalowego stempla oraz matrycy

Prasa krawędziowa – budowa

Główne komponenty prasy krawędziowej w technologii komputerowo-cyfrowej to: rama, siłownik, stół warsztatowy, cylinder z olejem, układ hydrauliczny, system wykrywania położenia blachy, kontroler komputerowo-cyfrowy, elektroniczny system kontrolny.

Automatyzacja procesów produkcyjnych z zastosowaniem urządzeń firmy E-MTA

MTA Automatyka przemysłowa Sp. z o. o. Sp. k. jest firmą z ponad 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie automatyki i robotyki. Nasza siedziba znajduje się w Prochowicach i jest jedną z najlepszych na Dolnym Śląsku.

Przedsiębiorstwo zajmuje się usprawnianiem procesów produkcyjnych i  dostosowywaniem maszyn lub linii technologicznych do odpowiednich wymagań i standardów. Tworzymy także nowe maszyny i urządzenia, a oprócz tego przeprowadzamy ich remonty, modernizacje i relokacje. 

MTA  rozwijamy się, ciągłe doskonalenie nasze umiejętności i wprowadzamy innowacje. Dzięki progresywnemu myśleniu w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem podejmujemy coraz to nowe wyzwania. Nie obawiamy się nawet najbardziej skomplikowanych relokacji czy remontów.  Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów, których grono wraz z rozwojem firmy sukcesywnie się powiększa.

Działamy całościowo, zaczynamy od pomysłu i projektu,  następnie  wytwarzamy gotowy produkt, finalnie wykonujemy montaż u Klienta. Każdy projekt realizujemy według ustalonych etapów. Najpierw wykonujemy szkic i wizualizację przy użyciu dedykowanego oprogramowania 2D i 3D. Używamy własnego, posiadanego przez nas warsztatu, którego wyposażenie stale wzbogacamy o nowe sprzęty.

MTA Automatyka cechuje się zaawansowaniem technicznym i nastawieniem na najwyższą jakość świadczonych przez nas usług. Współpracujemy z liderami rynku motoryzacyjnego, elektronicznego, maszynowego. W oparciu o to budujemy swoje portfolio.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *