Prasa krawędziowa – zasada działania i zastosowanie w automatyzacji procesów produkcyjnych

Automatyka przemysłowa, automatyzacja procesów produkcyjnych, automatyzacja produkcji, budowa maszyn, cięcie blach

Prasa krawędziowa jest dzisiaj jednym z najpowszechniej używanych w obróbce metali narzędzi CNC (kontrolowanych cyfrowo za pomocą komputera). Realizuje ona funkcję gięcia poprzez kontrolę skoku suwaka oraz tylnego miernika. Podczas użytkowania prasy krawędziowej w technologii CNC obsługujący wprowadza jedynie ilość płatów wymagających gięcia oraz katy gięcia wymagane przy każdej operacji, a prasa wykonuje je automatycznie zgodnie z zaprogramowanymi instrukcjami.

Zaawansowana prasa krawędziowa CNC używa systemu elektryczno-hydraulicznego w powiązaniu z linijka kratowa, aby stworzyć zamknięty układ kontrolny. Dzięki tym rozwiązaniom prasa oferuje wysoki stopień kontroli, dokładności zgięć oraz ustawień początkowych.

Prasy krawędziowe marki ZYMT

ZYMT jest wiodącym producentem pras krawędziowych na świecie, dostarczającym wysokiej jakości maszyn. Spawana obudowa wykonana ze wzmacnianej stali i zaprojektowana w sposób minimalistyczny, co podkreśla solidność konstrukcji oraz tworzy nowy standard w sektorze obróbki blachy metalowej. Wyposażenie w wysokiej jakości panel kontrolny sprawia, że obsługa tej skomplikowanej maszyny jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna niż kiedykolwiek wcześniej.

Kolorowy ekran dotykowy w połączeniu z graficznym interfejsem i ogromnymi możliwościami centralnego procesora sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane gięcia mogą być zaprogramowane prawie natychmiastowo, potwierdzając najwyższą wydajność tych maszyn.

Prasa krawędziowa – działanie

Prasa krawędziowa jest urządzeniem służącym do gięcia blachy metalowej. Używa ona znacznej siły oraz komponentów mechanicznych i hydraulicznych, które nadają platowi blachy wymagany kształt za pomocą metalowego stempla oraz matrycy. Wiele produktów wymaga części z giętej blachy, a nowe rozwiązania w dziedzinie automatyzacji sprawiają, że coraz więcej producentów stawia na rozwiązania jakie oferują prasy krawędziowe ze sterowaniem w technologii cyfrowej.

Sterowanie komputerowo-cyfrowe oznacza, że nabywca może zaprogramować maszynę zgodnie z zapotrzebowaniem tuż przed jej użyciem oraz wprowadzać zmiany na bieżąco. Sterowanie CNC jest bardzo wygodne i stanowi udoskonalenie wcześniej stosowanych systemów ze sterowaniem cyfrowym. Maszyny ze sterowaniem komputerowo-cyfrowym stanowią nowy etap rozwoju pras krawędziowych.

Prasa krawędziowa – budowa

Główne komponenty prasy krawędziowej w technologii komputerowo-cyfrowej to:

 • Rama
 • Siłownik
 • Stół warsztatowy
 • Cylinder z olejem
 • Układ hydrauliczny
 • System wykrywania położenia blachy
 • Kontroler komputerowo-cyfrowy
 • Elektryczny system kontrolny.

Zalety korzystania z prasy krawędziowej w technologii CNC w automatyzacji produkcji

Korzystanie z prasy krawędziowej sterowanej systemem komputerowo-cyfrowym niesie za sobą wiele zalet, wśród których wymienić można:

 • wysoką dokładność
 • wysoką wydajność
 • łatwość obsługi
 • elastyczność ustawień
 • obniżone koszty
 • wysoką powtarzalność.

Zastosowanie pras krawędziowych

Prasy krawędziowe są szeroko stosowane w przemyśle, w szczególności w energetyce, transporcie, przemyśle samochodowym, budowie maszyn, przemyśle stoczniowym, lotniczym, wojskowym, rolniczym oraz w metalurgii.

W szczególności przydatne są w wysoce wyspecjalizowanych branżach takich jak:

 • transport kolejowy – pras krawędziowych używa się w produkcji komponentów niezbędnych do produkcji pociągów,
 • produkcja kontenerów – w związku z coraz wyższym zapotrzebowaniem na transport różnorodnych produktów wymagane są wyspecjalizowane kontenery do ich przewozu, a do ich wytwarzania wykorzystywane są precyzyjne prasy krawędziowe sterowane w technologii CNC.

E-mta automatyka przemysłowa, automatyzacja procesów produkcyjnych

E-mta to dostarczyciel najnowszych rozwiązań z obszaru automatyzacji produkcji. Na wyposażeniu naszego zakładu znajdują się nowoczesne maszyny CNC: prasa krawędziowa, wycinarka laserowa, maszyna gratująca. Oferujemy najwyższej klasy usługi z zakresu cięcia i gięcia metali, wraz z obsługą logistyczną procesu. Firmy zainteresowane naszymi usługami podwykonawstwa z zakresu obróbki metali zapraszamy do kontaktu w celu przygotowania indywidualnej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *