mężczyzna o kobieta stoją obok siebie

Budowa maszyn: nowe wyzwania. Globalne trendy i regulacje

Budowa maszyn produkcyjnych to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która stoi przed nowymi wyzwaniami w obliczu globalnych trendów i regulacji. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się wymaganiami rynku, producenci maszyn przemysłowych muszą znać nowe trendów i przestrzegać przepisów, aby zapewnić bezpieczeństwo, wydajność i konkurencyjność swoich produktów. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym aspektom tych nowych wyzwań.

Continue reading „Budowa maszyn: nowe wyzwania. Globalne trendy i regulacje”

Programowanie robotów na potrzeby przemysłu. Historia, proces i wyzwania

Programowanie robotów to prężnie rozwijająca się dziedzina, która ma ogromne znaczenie w dzisiejszym przemyśle. Precyzja działania, szybkość, efektywność i elastyczność robotów sprawiają, że są one nieocenionym narzędziem w automatyzowaniu procesów produkcyjnych. Co warto wiedzieć o programowaniu na potrzeby przemysłu?

Continue reading „Programowanie robotów na potrzeby przemysłu. Historia, proces i wyzwania”

mistrz produkcji pracuje przy linie produkcyjne

Kim jest mistrz produkcji?

Mistrz (majster) pełni rolę organizatora produkcji. Stanowisko to łączy uprawnienia techniczno – organizacyjne tkj. udział w opracowywaniu planów i terminów realizacji zadań, ustalaniu sposobów ich wykonania oraz wykorzystaniu środków na nie przeznaczonych. Majster ma prawo samodzielnie decydować o rozdziale zadań,  uczestniczyć w naradach produkcyjnych. Jego obowiązkiem jest bieżące informowanie kierownictwa o zadaniach i wynikach technicznych, ekonomicznych zakładu pracy, a także o jego działalności socjalnej. 

Continue reading „Kim jest mistrz produkcji?”

mężczyzna idzie do linia produkcyjna

Funkcje pracowników linii produkcyjnych

Stanowiska produkcyjne najniższego szczebla

  • Elektronik jest specjalistą, który instaluje, montuje, konserwuje oraz naprawia urządzenia elektroniczne. Tego typu pracownicy zatrudnieni są najczęściej w fabrykach sprzętu elektronicznego np. komputerów. Mogą jednak także montować elektroniczne maszyny budowlane czy inne komputerowo sterowane maszyny do obróbki np. metali.
  • Operator natomiast ustawia i obsługuje różne maszyny, kieruje zautomatyzowaną linią produkcyjną.

Continue reading „Funkcje pracowników linii produkcyjnych”

Pracownica fabryki sprawdzająca linię produkcyjną w fabryce napojów

Linie produkcyjne – podstawa automatyki przemysłowej

Technologia automatyzacji jako nieodzowny atrybut XXI wieku jest wykorzystywana jednym z najważniejszych obszarów gospodarki, którą stanowi przemysł. W obecnym czasie w przedsiębiorstwach produkcyjnych wzrasta zapotrzebowanie na automatykę. W skład systemów automatycznych wchodzą urządzenia montażowe, transportowe, magazynujące produkty oraz linie montażowe.  Wykorzystuje się je  do produkcji seryjnej i masowej w różnych branżach np. motoryzacja, produkcja kosmetyków, branża spożywcza, lotnictwo, produkcja medykamentów i przyrządów medycznych, przemysł blaszany.

Continue reading „Linie produkcyjne – podstawa automatyki przemysłowej”

automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa – atrybut nowoczesnej produkcji

Automatyzacja produkcji to nowoczesne rozwiązanie, przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstw oraz zwiększenia ich zysków. Jest pożytecznym procesem istotnie wpływającym na optymalizację zużycia materiałów, energii oraz czas potrzebny na  produkcję wyrobów najlepszej jakości. Wykorzystanie maszyn przyczynia się do usprawnienia i przyspieszenia pracy załogi oraz szybkiego zwrotu kosztów inwestycji. Dzięki nim możliwe jest dokładniejsze wytworzenie konkretnego produktu lub jego części.

Continue reading „Automatyka przemysłowa – atrybut nowoczesnej produkcji”

automatyzacja produkcji, gięcie blach, modernizacja maszyn przemysłowych, projektowanie systemów automatyki, robotyka

Robotyka w przemyśle i życiu codziennym. Gdzie jest wykorzystywana i jak będzie rozwijała się ta dziedzina?

To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się wizją zaczerpniętą z filmów i powieści science fiction, pomału wkracza do życia codziennego. Nic dziwnego, bo naturalnym krokiem w rozwoju jest dążenie do automatyzacji. Czynności wykonywane dawniej przez człowieka z powodzeniem mogą realizować maszyny. Produkcja oraz inne procesy przebiegają wtedy szybciej i często też dużo dokładniej. W jakich dziedzinach w takim razie najprężniej rozwija się robotyka?

Continue reading „Robotyka w przemyśle i życiu codziennym. Gdzie jest wykorzystywana i jak będzie rozwijała się ta dziedzina?”

Gięcie blach, Laserowe cięcie blach, linie produkcyjne, modernizacja maszyn przemysłowych, programowanie robotów

Jakie etapy obejmuje proces budowy maszyn przemysłowych?

Choć to usługi są dominującym sektorem w nowoczesnej gospodarce, przemysł wciąż zajmuje się silną, stabilną pozycję. Podstawą funkcjonowania przedsiębiorstw z tego obszaru rynku są maszyny przemysłowe, które pozwalają na wytwarzanie komponentów oraz ich obróbkę. Z jakich faz składa się typowy proces budowy maszyn wykorzystywanych w przemyśle (automatyka przemysłowa)? Odpowiedź na pytanie znajdziesz poniżej.

Continue reading „Jakie etapy obejmuje proces budowy maszyn przemysłowych?”