Mechanizacja pracy – jak wykorzystać potencjał drzemiący w robotach?

W miarę rozwoju technologicznego roboty stały się ważnym ogniwem zarówno fabryk, jak i miejsc, które nie kojarzą się z szeroko rozumianym przemysłem. Aby zrozumieć ich fenomen, warto zapoznać się z rodzajami robotów i zaletami korzystania z nich.

Zalety korzystania z maszyn

Niewątpliwą zaletą nowoczesnych maszyn jest sprawne, precyzyjne i niemal bezawaryjne działanie – taki tryb pracy jest możliwy dzięki udziałowi inżynierów i programistów, którzy skrupulatnie projektują i budują maszyny wspomagające ludzi. Wykorzystanie robotyki przemysłowej umożliwia automatyzację powtarzalnych zadań w łańcuchu produkcyjnym lub w przepływach logistycznych. Udział maszyn znacząco usprawnia proces produkcyjny, skutkując większą wydajnością i przychodami odnotowanymi przez firmę.

Wydajność automatów to spory atut sprawdzający się w zróżnicowanych branżach: 

  • motoryzacja
  • produkcja kosmetyków
  • branża spożywcza
  • lotnictwo
  • produkcja medykamentów i przyrządów medycznych
  • przemysł blaszany

Dodatkowo korzystanie z maszyn jest opłacalne pod względem finansowym – przyczynia się do redukcji kosztów produkcji i niwelacji strat. 

Stały rozwój robotyki

Robotyka i automatyka to przyszłościowe kierunki rozwoju dla młodych studentów i inżynierów. Na rynku pracy stale pojawiają się oferty pracy w tej dziedzinie, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na specjalistów – nic dziwnego. Co jakiś czas do sprzedaży trafiają nowe roboty, które nie wzięły się znikąd – zanim stały się dostępne, zostały zaprojektowane i zbudowane przez profesjonalistów.   

Automatyzacja czynności zyskuje na popularności, ponieważ coraz więcej firm zajmujących się produkcją i prywatnych użytkowników decyduje się na zakup maszyn przemysłowych lub drobnego sprzętu – na przykład robotów sprzątających, które wystarczy włączyć i wybrać odpowiednie ustawienia, aby móc cieszyć się czystą powierzchnią podłogi. 

Symbioza człowieka i maszyny

Człowiek sprawniej wykonuje pracę dzięki maszynie. Zepsuty automat wymaga naprawy przez fachowca. Wbrew negatywnej narracji, jakoby roboty miałyby wyprzeć ludzi z rynku pracy, symbioza między tymi dwiema jednostkami jest konieczna do funkcjonowania obu z nich. Maszyny realizują zadania z dużą sprawnością i dokładnością, jednak nawet one wymagają kontroli przez człowieka, który je odpowiednio zaprogramuje i będzie czuwać nad ich działaniem. Faktem jest, że wykorzystanie robotów w celach produkcyjnych znacząco wpływa na konkurencyjność firmy – oferuje ona stworzenie większej ilości produktów w stosunkowo krótkim czasie, przez co inwestorzy chętniej korzystają z jej usług. Dodatkowo, wzrasta znaczenie przedsiębiorstwa na rynku krajowym i światowym – staje się wartościowym partnerem biznesowym, który gwarantuje sprawne dostarczenie towaru o wysokiej jakości. 

Roboty dostosowane do potrzeb 

Aktualnie możliwe jest stworzenie robotów i gniazd produkcyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa – podstawą do tego jest analiza zachodzących w trakcie produkcji procesów. Spersonalizować można typ maszyny, sposób jej działania i dodatkowe funkcje zwiększające efektywność pracy. Jakie rodzaje robotów są dostępne na rynku?

  • Roboty przegubowe (ramienne) – posiadają przeguby i mają 6 osi obrotu. Mogą wykonywać rozmaite ruchy i zależnie od modelu, przenosić przedmioty o wadze od 1 kg do 2 ton.
  • Roboty kartezjańskie – mogą poruszać się w 3 prostopadłych do siebie osiach: przód-tył, lewo-prawo i góra-dół.
  • Roboty cylindryczne – posiadają ramię prostopadłe do podłoża poruszające się góra-dół. Przestrzeń ich pracy jest podobna do wydrążonego cylindra.
  • Roboty sferyczne – – obszar roboczy to ścięta z góry i dołu sfera. Ramię robota wychyla się w górę i dół.
  • Roboty SCARA – 2 przeguby wykonują ruch osi w górę i dół. Wykorzystywane zwykle do podnoszenia i stawiania przedmiotów.
  • Roboty typu Delta – znajdują zastosowanie w montażu sufitowym. Składają się z bazy i ramion trzymających platformę oraz chwytaka.
  • Roboty współpracujące (coboty) – moga współpracować bezpośrednio z człowiekiem.
  • Roboty mobilne – inteligentne pojazdy zwiększające wydajność w logistyce magazynowej.

Roboty to niemal doskonałe urządzenia, które znalazły zastosowanie zarówno w dużych firmach produkcyjnych, jak i domach. Korzystanie z nich znacząco wpływa na zwiększenie wydajności produkcji, komfort pracy i jej efektywność. 

Automatyka przemysłowa dla Twojego przedsiębiorstwa (kompleksowa oferta E-MTA)

Jak widać, robotyzacja linii produkcyjnych to pożyteczny proces, którego potencjał ma znaczący wpływ na rozwój zarówno zakresu i prędkości produkcji jak i samych samych firm. Dobre zarządzanie tym potencjałem optymalizuje zużycie materiałów, energii, czas pracowników, zajęcie przestrzeni produkcyjnej, okres potrzebny na wytworzenie pełnego produktu i, gdyby się dokładniej przyjrzeć, jeszcze kilka znaczących czynników. Warto zadbać o to, żeby systemy automatyki wdrażać z fachowcami, ponieważ do zyskania jest naprawdę wiele. 

W ofercie firmy E- MTA manager technolog znajdzie następujące kompleksowe rozwiązania:

  • automatyzacja procesów produkcyjnych – zarówno pełny proces jak i automatyzacja etapów linii produkcyjnej
  • modernizacja maszyn przemysłowych – autorski projekt, pełna dokumentacja wykonawcza oraz wszystkie etapy wdrożenia (transport, montaż, integracja, szkolenie obsługi)
  • programowanie robotów
  • projektowanie maszyn przemysłowych
  • budowa maszyn
  • relokacja maszyn
  • remonty maszyn przemysłowych

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *